מה זה דיור מוגן?

מה זה דיור מוגן?

דיור מוגן הינו פתרון מגורים אופטימלי לבני ובנות הגיל השלישי שיכולים להתנהל בחיי היום יום שלהם באופן עצמאי אבל מבקשים לעצמם מסגרת תומכת ומגוננת ובעיקר חיי חברה עשירים להפליא.

אילו שירותים מוצעים במסגרות הדיור המוגן?

באופן טבעי ישנם הבדלים בין מסגרות הדיור המוגן השונות – ובהקשר זה כדאי לדעת שישנן 3 קבוצות עיקריות של מסגרות: כאלה השייכות למגזר הפרטי, אלה ששייכות למגזר ההתנדבותי ואלה השייכות למגזר הציבורי. החלוקה היא פחות או יותר שווה, כשליש לכל מגזר – אבל ישנו גם מכנה משותף רחב היקף לכל מסגרת דיור מוגן.

בין השירותים שמוגדרים כבסיסיים: שמירה, חדר אוכל, מכבסה, שירותי ניקיון, פעילויות שונות ועוד.

שירותי הרפואה במסגרת הדיור המוגן

חשוב להדגיש כי למסגרות דיור מוגן מתקבלים אך ורק אנשים שאינם סובלים ממוגבלויות פיזיות, מנטליות או נפשיות שמונעות מהם התנהלות עצמאית, ובסופו של דבר כל דייר וכל דיירת אחראים לעצמם בפן הבריאותי. יחד עם זאת, מאחר שמדובר בבני ובנות גיל הזהב, גיל שמטבעו מתאפיין גם בקשיים שונים ורק לעתים נדירות הבריאות מושלמת במלוא מאת האחוזים, ישנם גם שירותי רפואה שונים במקום, ובפרט האפשרות לספק מענה מידי לכל צורך דחוף.

באיזה גיל כדאי לעבור למסגרת דיור מוגן?

ההחלטה מתי לעבור מהבית המוכר למסגרת החדשה הינה החלטה אינדיבידואלית שמטבעה כרוכה גם בלא מעט לבטים וחששות. רובנו אוהבים את המקום המוכר לנו, זה שבדרך כלל יצרנו במו ידינו במשך שנים ארוכות, ולא קל לעבור למקום חדש. קושי נוסף הוא החשש שמא נאבד במידה מסוימת את עצמאותנו, ועוד יותר מכך עלולה להתלוות תחושת כישלון מסוימת למעבר, כך שהאדם מרגיש שהוא "אינו יכול עוד" לגור בביתו – גם אם המציאות היא אחרת לגמרי.

בהתאם מעדיפים רבים לנסות להישאר בבית זמן רב ככל האפשר – אבל כדאי לדעת שבחלק גדול מהמקרים החרטה היחידה לאחר המעבר למסגרת דיור מוגן היא מהסוג של "למה לא עברתי מוקדם יותר כדי לנצל את כל האפשרויות". בהתאם מומלץ לשקול את האופציה כבר בגיל צעיר יחסית, וליהנות מחיים פעילים במיוחד גם במסגרת הדיור המוגן.

אין תגובות