בדיקות גנטיות בהיריון – למה זה חשוב ולמי זה מיועד?

בדיקות גנטיות בהיריון – למה זה חשוב ולמי זה מיועד?

תקופת ההיריון ידועה כתקופה סוערת הן מבחינה גופנית והן מבחינת רגשית. במאמר זה נסביר לכם על הדרך הטובה ביותר לעבור את ההיריון כשאתם רגועים יותר!

מהן בדיקות גנטיות בהיריון?

בדיקות גנטיות בהיריון, בניגוד לאלו שנעשות לפני ההיריון, בודקות את ה-DNA העוברי ולא רק את הסבירות לתסמונות שונות בהתאם למוצא של ההורים וההיסטוריה הרפואית המשפחתית שלהם. כלומר, הממצאים של בדיקות אלו הם יותר רלוונטיים להיריון הנבדק באופן ספציפי ולכן יכולים לתת תשובות רלוונטיות יותר.

למה חשוב לבדוק?

כאמור, תקופת ההיריון היא תקופה סוערת. בין היתר, בשל החששות ההולכים וגוברים ככל שההיריון מתקדם לתקינות העובר ובריאותו. זוהי הסיבה לכך, שהורים רבים בוחרים לבצע בדיקות רבות כל כך במהלך ההיריון, במטרה לבדוק את מצב העובר ותקינות התפתחותו ולהיות רגועים יותר בהמשך ההיריון.

אפשרויות לבדיקות גנטיות

כיום ישנן שלוש אפשרויות לביצוע בדיקות גנטיות בהיריון. הראשונה היא בדיקת סיסי השיליה, השנייה היא בדיקת מי השפיר והשלישית היא בדיקת NIPT. בדיקת סיסי השיליה ומי השפיר הן בדיקות פולשניות, הפולשות לתוך שק ההיריון עצמו ואילו בדיקת NIPT היא בדיקת דם של האם. בשלוש האפשרויות האלו בודקים את ה-DNA העוברי בלי להגיע אל העובר עצמו בהסתמך על שחרור חלקי ה-DNA העוברי גם אל השיליה, אל מי השפיר ואל מערכת הדם האימהית.

הבדיקה והסיכון

היות שבדיקת סיסי השיליה ובדיקת מי השפיר הן בדיקות פולשניות, הן נחשבות למסוכנות להיריון ובמקרים מסוימים, הן עלולות אף להוביל להפלה. זוהי הסיבה לכך, שנשים רבות כל כך בוחרות לבצע בדיקת NIPT על פני שתי האפשרויות האחרות – בדיקת הדם איננה מסוכנת להיריון או לאישה!

למי מומלץ לבצע את הבדיקות?

ביצוע של בדיקות גנטיות בהיריון מומלץ בעיקר למי שקיימת היסטוריה של בעיות גנטיות במשפחות של שני ההורים או למי שנמצאו ממצאים של בעיות גנטיות בבדיקות קודמות או בהריונות קודמים. כמו כן, הבדיקות מומלצות גם למי שחשוב לו לעבור את ההיריון עם יותר שלווה ורוגע.

אין תגובות