איך להתכונן לגמילה מחיתולים?

איך להתכונן לגמילה מחיתולים?

תהליך גמילה מחיתולים מטריד הורים רבים פשוט משום שהם אינם יודעים כיצד להתמודד איתו. הפתרון הוא לנשום עמוק, להקפיד על השלבים הנכונים ולא להתבייש לבקש עזרה – אבל רק כשהילד באמת מוכן

ההחלטה להתחיל גמילה מחיתולים קורצת להורים רבים כי היא מלווה בשורה ארוכה של יתרונות. בראש ובראשונה, הגמילה מבטיחה חיסכון של מאות שקלים בהוצאות השנתיות והיא גם תורמת לכמות הזמן הפנוי. שנית, הורים מעודדים את הגמילה כחלק מהכנה לקראת המעבר לגן חובה ובמסגרת תרגול יכולות קוגניטיביות ומוטוריות.

הבעיה היא שעל רקע היתרונות, חלק מההורים עושים טעות ומאיצים את תהליך הגמילה באופן שאינו טבעי. גמילה כזו לא תהיה יעילה אלא תגרום עוגמת נפש ודחק לכל הגורמים המעורבים. הפתרון הוא כמו תמיד לנשום עמוק ולהתחיל רק כאשר הילד מוכן.

כך תדעו שהילד מוכן

תהליך הגמילה עצמו מתחיל כאשר ההורים מזהים סימנים לכך שהילד מוכן. אפשר לדעת שהילד מוכן כאשר הוא מגלה עניין במה שההורים שלו עושים מאחורי דלתות סגורות בשירותים, כאשר הוא מביע חוסר נוחות לאחר עשיית הצרכים בחיתול או פשוט בעקבות הכרזות חוזרות ונשנות שלו על כך שהוא עשה או עומד לעשות פיפי וקקי.

כמו כן, אף תהליך גמילה לא מתרחש בחלל ריק ותמיד יש אינדיקציות נוספות שמעידות על כך שהילד מוכן. ילד עם יכולת מוטורית של שליטה בצרכים יהיה בשל יותר לגמילה וילדים שיודעים להגיד כמה מילים יבטיח תקשורת פורה מול ההורים. מנגד, אין סיבה להתחיל את הגמילה במקביל למעבר דירה וצריך לקחת בחשבון שכל שינוי בשגרה מעכב את היכולת של הילד לעמוד בציפיות של ההורים.

שיתוף פעולה עם הגננת מהווה גם הוא תנאי להכרזה על כך שמתחילים את תהליך הגמילה. אפשר להתייעץ עם הגננת לגבי הגיל שבו היא מוצאת לנכון להתחיל את הגמילה, כמו גם לשמוע ממנה מה היא חושבת על התפקוד הספציפי של הילד. מעבר לכך, שיתוף הפעולה עם הגננת חשוב כי היא זו שמלווה אותו במהלך היום ואחראית על הביקורים שלו בשירותים.

ההיבט הטכני של תהליך הגמילה

הורים לילדים לא צריכים להתבייש לבקש עזרה מחברים, קרובים ובני משפחה כדי להקל על עצמם בתהליך הגמילה. מצד שני, הם גם לא אמורים להשוות את הילד שלהם לאחרים ועליהם לזכור שכל אחד הוא עולם ומלואו.

מבחינה טכנית, את תהליך הגמילה רצוי להתחיל כאשר יש בבית סיר או מתקן ייעודי לשירותים. חלק מההורים מעדיפים לגמול את הילד ישר בשירותים כדי לחסוך את שלב המעבר עם הסיר, אך צריך לבחון כל מקרה לגופו.

לבסוף, רצוי להתחיל גמילה בעונות מעבר או בקיץ ולא בחורף. אם אין ברירה, יש לקחת בחשבון דליפת שתן בחורף בגלל הקור ופערי הטמפרטורות בין החדרים.

אין תגובות